Overraskelser i Romjulscupen – slik gikk det
Haga sjokkstartet i årets romjulscup i fotball med seier over FUVO, men det var en av favorittene som jublet til slutt.
Raumnes & Årnes IL er tilbake med den tradisjonelle Romjulscupen i fotball i Neshallen på Årnes etter to års opphold på grunn av koronapandemien. Haga overrasket i åpningskampen onsdag og vant sin gruppe foran Hvam.
– Det mest overraskende var kanskje at selv om Haga bommet på tre av seks straffer mot FUVO så klarte de å lage tre spillemål og vinne kampen, sier Per Eggum i arrangørklubben R&Å IL.
Artikkelen fortsetter under annonsen.
Med uavgjort i siste kamp mot Hvam onsdag, sikret Haga seg seieren i pulje 1 og gikk til torsdagens semifinaler sammen med Hvam.
Bygdelaget vant pulje 2 foran R&Å. Det overrasket ikke så mange at det var nettopp de to lagene som gikk til semifinale torsdag. De fleste hadde Bygdelaget som favoritter til å vinne turneringen i år.
RESULTATER
ROMJULSCUP 2022
Neshallen onsdag 28. og torsdag 29. desember.
Pulje 1: Haga, FUVO, Hvam
Pulje 2: Bygdelaget, R&Å, Skogbygda
Dag 1:
Haga – FUVO 6–5
Bygdelaget – Skogbygda 12–5
Hvam – FUVO 5–5
R&Å – Skogbygda 12–3
Haga – Hvam 7–7
R&Å – Bygdelaget 4–6
Dag 2:
Semifinale 1: Haga – R&Å 3–5
Semifinale 2: Bygdelaget – Hvam 9–8
Kamp om 5. plass: FUVO – Skogbygda 3–7
Finale: Bygdelaget – R&Å 7–8
Romjulscupen inneholder også i år handikapstraffer.
– Antallet straffer bestemmes ut fra divisjonen lagene spiller i førstkommende sesong, sier Eggum.
Dette gir større muligheter for overraskelser. Haga holdt også Hvam til uavgjort 7–7 onsdag. Dermed endte det med at torsdagens semifinaler ble Haga mot R&Å og så Bygdelaget mot Hvam. Det endte henholdsvis 3–5 og 9–8.
Forrige gang Romjulscupen ble arrangert, i 2019, vant Hvam etter at de slo FUVO 4–3 i finalen. I år endte det med at Bygdelaget møtte R&Å i finalen.
R&Å bommet først på sin ene handikapstraffe i finalen. Det ble et jevnt og særdeles spennende oppgjør.
Artikkelen fortsetter under annonsen.
Preben Finstad sendte Bygdelaget i føringen før Jesper Aaserud utlignet etter et flott framspill av Robin Rognerud. Så fulgte nevnte Finstad opp med et velplassert skudd i mål, men Aaserud kvitterte med scoring til 2-2 med en fiks flikk. Magnus Finset sendte R&Å i føringen 3-2 på et soloraid, men noen sekunder før full tid utlignet Sondre Ellingsen til 3-3. Ekstraomgangene endte uten flere scoringer, og dermed ble det hele avgjort med straffesparkkonkurranse. R&Å-spillerne scoret på alle sine straffer, mens Bygdelaget bommet på én. Thomas Buseth fikk æren av å sette inn den avgjørende straffa.
Se resultatene i faktaboksen til denne artikkelen.
Preben Finstad, Bygdelaget, ble cupens toppscorer med åtte scoringer.
I finalen mønstret lagene følgende spillere:
R&Å: Truls Frogner, Jesper Aaserud, Robin Rognerud, Fredrik Stenbro, Markus Grønvold, Martinus Granum, Thomas Buseth, Magnus Finset og Magnus Larsen.
Bygdelaget: Preben Finstad, Arne Holter, Sondre Emilsen, Oskar Wang, Simen Lirio, Mark Tønnesen, Lamek Million og Jørgen Aaserud.
Vi kommer tilbake med en egen bildeserie fra finalen.
_____________________
Artikkelen fortsetter under annonsen.