Så du disse gjennom Årnes torsdag?
En god del av deltagerne i årets Carbage Run Winter kunne ses på Årnes torsdag.
Carbage Run er en fem-dagers tur gjennom Europa med gamle biler, eller «in an old piece of junk», som det står på nettsiden. Reglene er enkle, bilen kan ikke være verdt mer enn 500 euro, og må være minst 15 år gammel.
Vinter-utgaven av Carbage Run startet for noen få dager siden, og gikk fra Danmark, via Sverige og helt opp til Kristiansund. Nå er denne konkurransen over, men bilene skal hjem igjen - og torsdag og fredag kunne du se en god del av disse gamle bilene blant annet på Årnes.
Artikkelen fortsetter under annonsen.
På nettsiden til denne konkurransen kan vi lese at det ikke handler om fart. Humor og opplevelser er de viktigste ingrediensene. På vegen vil du bli tildelt noen sprø oppdrag.
Carbage Run går ikke nødvendigvis på hovedvegene, konkurransen tar de gamle bilene via noen av de mest utfordrende vegene på ruta, og deltagerne får besøke steder de aldri har hørt om.
– Carbage Run er ikke bare en hendelse eller en reise, det er en livsstil, skriver de på sine nettsider.
Carbage Run ble startet i Nederland i 2008, med det første arrangementet sommeren 2009. Som det framgår av navnet, handler det om gamle ting - altså biler. Det første arrangementet hadde 64 deltagende biler, i dag kan det være mer enn 1000 biler på noen av arrangementene.
– Carbage Run har blitt så populært i Europa at alle arrangementene er utsolgt, og det er ventelister, skriver arrangørene på sine nettsider.
De første årene ble det arrangert sommer-konkurranse, men nå er også vinter-konkurranse en del av Carbage Run.
Avisa Tidens Krav i Kristiansund har omtalt årets løp, og kunne torsdag fortelle at de siste av mer enn 400 biler hadde reist sørover igjen.
Raumnes har fått tilsendt bilder med spørsmål om hva dette er, svært mange gamle, utenlandskregistrerte biler. Svaret er altså Carbage Run.
Artikkelen fortsetter under annonsen.