GLEDER SEG: Lena Bratli på Ringo gleder seg til Årnesdagene. Foto: Privat|

– Jeg er avhengig av lokalbefolkningens støtte

I en fersk undersøkelse sier halvparten at butikkene er det viktigste på Årnes. Lena Bratli stortrives som butikksjef på Ringo og gleder seg til Årnesdagene.

Lena Bratli tok nylig over Ringo, og er en av butikksjefene som regner med at det blir travelt under Årnesdagene, som åpner torsdag denne uka.

Butikken har et sterkt lokalt kundegrunnlag og er kjent for å være trygg og stabil.

Artikkelen fortsetter under annonsen.

Omsetningen har vært stabilt god siden hun tok over etter Torild Bjerke.

– Det går kjempebra. Det er jo veldig kjent og kjær butikk. Folk er jo så lojale. Jeg setter så pris på det. De er så flinke til å bruke nærmilljøet, stråler Lena, som er glad for at hun har dyktige ansatte som stiller opp og er villige til å gjøre det ekstra når det trengs.

ÅRNES SENTRUM: I en undersøkelse Infact har gjort på oppdrag fra Raumnes, svarer litt over halvparten (53,3 prosent) at de bruker Årnes som handelssted. Foto: Ole Kaldal-Key
Hva av følgende bruker du Årnes sentrum mest til?

Handel: 53,3 prosent.

Kommunale tjenester:13,0 prosent.

Kulturopplevelser og uteliv: 9,8 prosent.

Rekreasjon: 6,6 prosent.

Idrett- og fritidsaktiviteter: 3,4 prosent.

Vet ikke: 15,6 prosent.

Kilde: InFact for Raumnes. Område: Nes, Periode: 8-9. mai 20023. Feilmargin: Maksimalt +/- 0,6-3,9%-poeng gjelder totalutvalget. Antall intervju: 505.

Når det gjelder økonomien, har Lena ikke merket noen betydelige endringer. Hun spekulerer på om folk kanskje handler litt mindre dyre leker, men det kan også skyldes sesongvariasjoner. Utover det har ikke Lena merket noen nedgang i omsetningen.

– Avhengig

Lokalbefolkningen har stor betydning for Lena og Ringo på Årnes.

– Jeg er avhengig av lokalbefolkningens støtte. Hvis de hadde sviktet, ville det være vanskelig å opprettholde driften.

Lena ser frem til Årnesdagene, som er en årlig begivenhet som alle butikkene gleder seg til.

– Det er en tid med liv og røre, og senteret fylles med mennesker.

Artikkelen fortsetter under annonsen.

– Veldig kjærkomment

Lena synes det er viktig å ha slike arrangementer som samler lokalsamfunnet og skaper aktiviteter som folk kan delta på. Hun har tidligere opplevd stor omsetning under slike begivenheter, spesielt på dager som Kristi Himmelfartsdag når andre butikker er stengt og folk kommer langveisfra for å handle på Årnes.

– Jeg ser det er veldig kjærkomment. Folk elsker at det skjer noe.

Selv om det ikke er Kristi Himmelfartsdag i år, forventer Lena fortsatt en god tilstrømning av besøkende, spesielt hvis været er bra.

– Lyst til å bo her

Selv elsker hun å jobbe når andre har fri og koser seg.

– Det er mindre rutine da, smiler hun.

Om sola steker ute og folk koser seg i finværet, stortrives hun i andre etasje på Amfi-senteret.

– Nå er det nesten jeg har lyst på å bo her innom mellom. For det er jo her det skjer. Enda jeg har vært lojal i butikken i så mange år og alltid har sett på den som litt min, så er det en helt annen følelse å gå inn her når jeg eier det selv, smiler Bratli.