KRITISK: Tom Fidje mener Bautaplassen blir ødelagt om Bane Nor får det som de vil.

Ordføreren og bautaplassen

«Hvis Bane Nor får gjennomslag for sine planer ved å flytte vegen nærmere jernbanen og bygge en blokk nærmere Bautaplassen, da blir Bautaplassen nærmest en hage, i hvert fall til den ene blokka», skriver Tom Fidje i dette leserinnlegget.

I leserinnlegg 5. Mai uttaler ordfører Grete Sjøli følgende: «Jeg kan forsikre om at de utbyggingsplanene som foreligger mellom jernbanen og elva ikke berører Bautaplassen. Bautaplassen tilhører kommunen, og skal også i framtida være et offentlig sted med plass til samme antall mennesker som i dag. Jeg kjenner ikke til, og er ikke en del av, et politisk flertall som er villig til å ødelegge Bautaplassen.»

Det er i beste fall en sannhet med moderasjoner. For hvis Bane Nor får gjennomslag for sine planer ved å flytte vegen nærmere jernbanen og bygge en blokk nærmere Bautaplassen, da blir Bautaplassen nærmest en hage, i hvert fall til den ene blokka.

Artikkelen fortsetter under annonsen.

Jeg tror eller ikke at de som blir eventuelt boende i de blokkene ønsker korpsmusikk klokka 0800 på 1. mai og 17. mai.

Så hvis Bane Nor får det som de vil, så blir Bautaplassen ødelagt som et offentlig sted, der mange folk kan samles.

Men det er også en annen utfordring som dessverre ingen av politikerne ønsker å prate om.

Tom Fidje