GÅR RUNDT I GATENE: Lørdag under Årnesdagene kommer det forskjellige figurer fra Star Wars-universet. Foto: Privat

Star Wars kommer til Årnes

Lørdag kommer karakterer fra Star Wars.

– Vi skal gå rundt i sentrum, og de som vil kan ta bilder av oss, sier Therese Lundgren fra Hvam.

Hun skal selv ta på seg drakt og være med i Jawa-drakten sin under Årnesdagene.

Artikkelen fortsetter under annonsen.

– Det blir fire-fem av oss som går rundt, og vi har også med oss innsamlingsbøtter. Bidragene går til veldedige formål, denne gangen til Spesialsykehuset for epilepsi og Make-A-Wish Norge, sier Lundgren.

Selv er hun hekta på Star Wars, og Lundgren forteller at hun er medlem i en kostymeforeningen «Norwegian Garrison», som er den norske delen av verdensomspennende 501st Legion.

POPULÆRE SKIKKELSER: Her fra premiere på Star Wars filmen i Oslo.

Foreningens hovedfokus er veldedighet rettet mot barn. Norwegian Garrison har 66 medlemmer spredt utover landet.

Lundgren forteller at hun er supporteransvarlig og eventkoordinator, og at hun har vært medlem siden 2009.

– Jeg har vært med lenge i foreningen. I Nes er det ikke så stort miljø, men jeg håper det vekker litt interesse at vi deltar på Årnes-dagene, sier hun.

Lundgren fortellet at man for å bli medlem må ha godkjent drakt fra Star Wars-universet.

– Vi gjør dette fordi vi elsker Star Wars, og syns det er gøy å kunne hjelpe andre. Slagordet er «bad guys doing good», forteller hun.