annonse
Glemte journalføring: Ordfører Oddmar Blekkerud (Ap) uttalte at han ikke kunne svare på interpellasjonen til Odd Erik Kokkin. Åtte dager før hadde han imidlertid mottatt svar på spørsmålene fra Nes Arena AS. Dette dokumentet hadde både ordfører og rådmann glemt å journalføre. Foto: Thomas Frigård
Glemte journalføring: Ordfører Oddmar Blekkerud (Ap) uttalte at han ikke kunne svare på interpellasjonen til Odd Erik Kokkin. Åtte dager før hadde han imidlertid mottatt svar på spørsmålene fra Nes Arena AS. Dette dokumentet hadde både ordfører og rådmann glemt å journalføre. Foto: Thomas Frigård
Brevet ble ikke journalført
Ordføreren skjulte at han åtte dager før kommunestyrets møte hadde fått svar på en interpellasjon fra Nes Arena AS. Brevet var heller ikke journalført.

Av Thomas Frigård        Publisert 30.06.2012 kl. 15:10 Skriv ut siden Tips en venn

annonse
Del artikkelen på Facebook

Ordførerens infoskriv fra Nes Arena AS

Åtte dager før kommunestyrets møte mottok ordføreren brevet fra Nes Arena AS. Dette brevet var sendt til ordfører og rådmann som et direkte svar på spørsmålene Kokkin stilte i sin interpellasjon. Ordføreren informerte ikke om brevet, og han hadde heller ikke journalført det.

– Jeg vet ikke hvorfor

– Brevet gir svar på spørsmålene i interpellasjonen. Du informerte ikke om brevet, og det var heller ikke journalført før kommunestyrets møte. Hvorfor? – Jeg vet ikke hvorfor. Jeg har ikke kontroll på når brevet ble journalført, sier ordfører Oddmar Blekkerud (Ap). Brevet ble, i følge avsender, sendt til ordføreren og rådmannen fra styreleder i Nes Arena AS per epost sent på kvelden 11. juni. Brevet var et direkte svar på en interpellasjon til ordføreren, og dermed er det å anse som et saksdokument. I følge loven skal offentlige dokumenter journalføres fortløpende. Åtte dager etter at ordfører og rådmann hadde mottatt saksdokumentet hadde imidlertid ingen av dem sørget for at dokumentet ble journalført, og dermed var opplysningene i brevet ukjent for offentligheten. – Brevet ble sendt til deg, og saksdokumenter skal journalføres fortløpende? – Så lenge det ble sendt til flere enn meg er det ikke gitt at det er jeg som skal sørge for journalføringen, sier Blekkerud.

– En inkurie

Som nevnt ble brevet også sendt til rådmann Johnny Pedersen, men heller ikke rådmannen sørget for at saksdokumentet ble journalført. Etter det Raumnes erfarer skal et tastetrykk være tilstrekkelig for å importere filer til journalføringssystemet til kommunen. – Jeg kan ikke svare på hvorfor dokumentet ikke ble journalført. Det er i så fall basert på en inkurie, sier rådmannen.

Rådmannen tar skylda

Odd Erik Kokkin hadde imidlertid fått tilgang til brevet fra Nes Arena, og han informerte kommunestyrets representanter om hva aktøren hadde gitt av svar til ordfører og administrasjon. På denne måten svarte han i realiteten selv på sin interpellasjon til ordføreren. Dagen etter kommunestyrets møte ble brevet sendt fra ordfører og rådmann til dokumentsenteret for journalføring. – Er det tilfeldig at dette dokumentet ble journalført dagen etter at det ble kjent at et slikt brev eksisterer? – Siden brevet også ble sendt til meg tar jeg ansvaret for at det ikke ble journalført, men jeg kan i hvert fall si at det er ingen som har bedt noen om at dette brevet ikke skal journalføres eller holdes skjult. Ordføreren og jeg snakket om brevet, og vi konstaterte at det var opprettet et AS, men per nå er det ingenting som utløser et tilskudd for byggingen av Nes Arena, sier rådmannen.

Glemte journalføring: Ordfører Oddmar Blekkerud (Ap) uttalte at han ikke kunne svare på interpellasjonen til Odd Erik Kokkin. Åtte dager før hadde han imidlertid mottatt svar på spørsmålene fra Nes Arena AS. Dette dokumentet hadde både ordfører og rådmann glemt å journalføre. Foto: Thomas Frigård


Det er kun små endringer i vannføringen i Vorma og Glomma fra fredag kveld til lørdag. Men det ventes mer vann det kommende døgnet.

(25.05.2013)


Rådmann Johnny Pedersen sier nei til ny svømmehall. Nes Arbeiderparti lover imidlertid at de skal gjøre alt de kan for å realisere dette prosjektet.
(25.05.2013)
Les

Vannmassene begynte fredag ettermiddag å komme inn i jernbaneundergangen i Årnes sentrum. Nå gjøres tiltak for å holde passasjen åpen for trafikk.
(24.05.2013)
Les




Ordfører Oddmar Blekkerud (Ap) ser ikke bort fra at det kan bli et stort fellesarrangement når Grunnloven fyller 200 år neste år.
(24.05.2013)
Les

Uåa går nå for alvor ut over sine bredder.

(24.05.2013)
Les

 

Aulibråten bilverksted ved Årnesbrua må rydde biler og vrak unna flomvannet.

(24.05.2013)
Les

Frognerstand Camping må tåle den andre storflommen på tre år.

(23.05.2013)
Les




Torbjørn Tangen kjøpte båt for en uke siden. Lite visste han om at den ville komme til nytte allerede denne uka.
(23.05.2013)
Les

En huseier på Bodding ble vekket av leieboerne. De hadde leiligheten full av vann.
(22.05.2013)
Les




Nivået i innsjøene og de store elvene vil fortsette å stige de nærmeste timene.

(22.05.2013)
Les

Store nedbørsmengder har ført til at Jernbaneverket har stengt Kongsvingerbanen.
(22.05.2013)
Les




Nivået i de store elvene stiger nå raskt, og det skal stige mer de nærmeste dagene.

(21.05.2013)
Les

R&Å tar i mot ordførerens ønske om å bygge boliger på Årnes stadion med åpne armer. Klubben ønsker seg en idrettspark med svømmehall og ny barneskole på Kjushagan.
(21.05.2013)
Les




For familien Vågslid fra Årnes har kartonglotteriet gitt en solid pluss i feriekassa i år.
(20.05.2013)
Les

I pinsen er Kongsvingerbanen stengt. Arbeidet med å bygge jernbaneundergangen mellom stasjonen og Pakkhuset pågår for fullt.
(19.05.2013)
Les




Nes Hundeklubb deltar i pinsen i et nasjonalt agility-stevne på Brårud. Nesbuene sørger for at konkurransen ble av det sosiale slaget, og overnatter i telt og campingvogner.
(19.05.2013)
Les

En innbruddstyv på Neskollen forsøkte å kjøre fra politiet, men kolliderte i autovernet på Nybakk.
(18.05.2013)
Les




En kvinne på Auli stoppet en nabo og mente at han kjørte for fort. Det endte med slag.

(18.05.2013)
Les

Russen avsluttet i ettermiddag sin feiring med det tradisjonsrike russetoget gjennom Årnes sentrum. De fylte gatene med fest og god stemning.
(17.05.2013)
Les




Opaker-laget slo i går til med en imponerende 4-2-seier over Fjellhamar på fremmed gress.

(17.05.2013)
Les

Feiringen av nasjonaldagen er godt i gang over hele bygda. På Bautaplassen la skoleelevene vekt på at vi må være stolte av fedrelandet og demokratiet.
(17.05.2013)
Les

Utviklet av React Solutions AS